Loading Events

LOGOTERAPIJA IN TELO

Telo kot posoda duha: telo in gibanje v logoterapiji (20. in 27. 11. 2024, od 16. do 21. ure)

V psihoterapiji se logoterapija umešča med humanistične pristope, povezuje se z eksistencialno usmeritvijo in eksistencialno analizo. Na temelju teorije in prakse, ki ju je postavil Viktor Frankl, se logoterapija skozi čas razvija kot celovit in utelešen pristop, saj združuje telesno-psihološke, socialne in eksistencialno-duhovne dimenzije človeške izkušnje.

Uvodno predavanje seminarja se skozi prizmo telesnosti osredotoča na povezave med različnimi dimenzijami človekovega bivanja in v povezavi s tem osvetli tudi tri stebre Franklove logoterapije. Viktor Frankl je kot zdravnik – nevrolog dobro poznal in iz vidika telesa izpostavljal nekatere biološke vidike, tudi nevrološke principe, ter jih pri svojem delu s pridom uporabljal. Poudarjal je povezave med telesom in duševnostjo (psihofizični paralelizem), glede na čas in okoliščine nastanka njegove teorije in razvoj prakse pa je več pozornosti posvečal eksistencialno-duhovnim vidikom. Ob ustrezni diferenciaciji, ki se razvija na osi ontologija – etiologija – klasifikacija – terapija ter omogoča ustrezno izbiro načina in usmerjanje poteka pomoči /terapije, je v ospredju pomen celovitosti in neločljivost različnih dimenzij človekovega bivanja. Pri tem se je Frankl močno naslanjal na epistemologijo fenomenologije. Fenomenologija govori jezik pred-refleksivnega samo-razumevanja oziroma doživljanja; kot taka ne interpretira pojavov, pač pa se “ukvarja z neposredno človeško izkušnjo”. To vedno pomeni tudi, da lahko znanje / vedenje o sebi in svetu osvajamo in razvijamo le iz določene perspektive. Doživljanje je torej “alma mater” spoznavanja.

V drugem delu seminarja bo poudarek na sodobni logoterapevtski in eksistencialno-analitični perspektivi utelešenja. Utelešeno bivanje je vedno prvoosebna izkušnja in nam o tem ne more nihče ničesar povedati. Telo ima pri tem ključno vlogo: ni le nosilec simptomov, pač pa je predvsem instrument in prostor celostnega doživljanja. Kot pomoč in za razumevanje kompleksnosti utelešenja bo predstavljen Länglov eksistencialno-analitični pogled na utelešenje in štiri-dimenzionalna shema temeljnih motivacij. V povezavi s tem bodo predstavljene štiri ravni utelešenja in načini, kako se skozi utelešenje reprezentirajo štiri temeljne eksistencialne teme.

Seminar vključuje izkustveno delo s telesom in gibanjem. Udeleženke-ci bodo ob praktičnih vajah v procesu izkustvenega učenja raziskovali in spoznavali koncept utelešenja (embodiment) in v povezavi s tem tudi ključne dejavnike, ki pripomorejo k razvoju in spremembam človekovega doživljanja in delovanja. Spoznavali bodo, kakšno vlogo imajo v tem procesu čutenje, multisenzornost, ritem, regulacija, ravnovesje in integracija. Udeleženci bodo tekom izkustvenega dela pridobili tudi uvid v utelešen pristop k pogovoru, kar vključuje raziskovanje mehanizmov regulacije, koregulacije in mentalizacije. Seznanili se bodo s pomenom aktivacije v povezavi z motivacijo in kako v svetovalnem in terapevtskem delu oboje spodbujamo na način, ki omogoča ustvarjanje novih povezav ( Aktiviraj, Motiviraj, ReKreiraj). Predstavljen bo tudi avtoričin pristop k utelešenju v procesu psihoterapevtskega dela, ki povezuje logoterapevtske, plesno-gibalne psihoterapevtske in ekspresivne umetnostno-terapevtske prvine (Diham, Živim, Plešem, Ljubim).

Seminar bo potekal po aktivni metodi t.i. skupinskega socialnega učenja, ki vključuje izkušnje in znanje vsakega udeleženca. Aktivna metoda skupinskega socialnega učenja ima dva neločljiva elementa:

  1. Eden je novo znanje, ki ga boste prejeli udeleženci pred seminarjem – osvojitev novega znanja z vnaprejšnjo študijsko pripravo je veliko učinkovitejša, kakor poslušanje predavanja.
  2. Drugi element te nove metode za plodno učenje so lastna znanja in izkušnje vsakega udeleženca ter njegova osebna vprašanja za poklicni in osebnostni razvoj, ki ga motivirajo za udeležbo na seminarju ter se mu porajajo ob pripravi nanj in na samem seminarju.

Povezava med obojim je kratka seminarska naloga, ki jo seminaristi pripravijo po navodilih, ki jih prejmejo ob prijavi*, in prinesejo na seminar. Vse to omogoči ustvarjalno delo in prijetno vzdušje po geslu: VSI SMO UČITELJI IN VSI UČENCI, RAZLIKE NA BOGATIJO.

ZA KOGA?

Za tiste, ki vas ta spoznanja zanimajo zaradi njegovega poklicnega ali humanitarnega dela z ljudmi ali pa za lastni osebnostni razvoj, je ta modul zaključena celota, ki ponuja teoretična znanja in praktične izkušnje za nadgradnjo obstoječega delovanja tako iz vidika veščin za delo kot tudi iz vidika osebnostne rasti;

Za tiste, ki specializirate logoterapijo, je ta seminar uvod v prvoosebno raziskovanje in izkušnjo principov logoterapije skozi prizmo telesnosti, kar je utemeljeno v spoznanjih sodobne znanosti o intersubjektivnosti v povezavi z dejavniki terapevtske spremembe v psihoterapiji.

PROGRAM SEMINARJA

SREDA, 20. NOVEMBER 2024 (1. DEL):

LOGOTERAPIJA KOT CELOVIT IN UTELEŠEN PRISTOP K PREVENTIVI IN TERAPIJI

Urnik:

  • 15.30 – 16.00 – Registracija
  • 16.00 – 17.15 – Predavanje
    • Franklov pogled na telo (nevrološke predpostavke, psihofizični paralelizem; telo kot vir “spoznavanja” in “nezavedno božje«)
    • Franklova klasifikacija in terminologija
    • Telesni vidiki zdravja in bolezni
    • Doživljanje, intersubjektivnost in koncept »utelešenja« (embodiment)
  • 17.30 – 19.00 – Izkustveno delo, tudi v manjših skupinah,  refleksija
  • 19.00 – 19.30 – Odmor
  • 19.30 – 21.00 – Utelešena refleksija in pogovor,  zaključne misli

SREDA, 27. NOVEMBER 2024 (2. DEL):

PRVOOSEBNE IZKUŠNJE, UTELEŠENJE IN ŠTIRIDIMENZIONALNA SHEMA TEMELJNIH MOTIVACIJ

Urnik:

  • 16.00 – 17.30 – Predavanje z delavnico
    • Štiri ravni utelešenja in načini, kako se skozi utelešenje reprezentirajo štiri temeljne eksistencialne teme
    • Štiri-dimenzionalna shema temeljnih motivacij
    • Diham. Živim. Plešem. Ljubim. (izkustveni del v navezavi na predstavljena teoretična izhodišča)
  • 17.30 – 19.00 – Izkustveno delo in refleksija
    • Celostna komunikacija in govorica telesa
    • Aktiviraj. Motiviraj. (Re)Kreiraj
    • Ritem, gibanje, podoba, zvok
  • 19.00 – 19.30 – Odmor
  • 19.30 – 21.00 – Utelešena refleksija in pogovor, zaključne misli

Prjavljam se na seminar LOGOTERAPIJA IN TELO

VODITELJICA SEMINARJA

LOGOTERAPEVTI – LogosAlenka Lin Vrbančič Simonič

Alenka Lin Vrbančič Simonič, univ. dipl. pedagoginja in filozofinja, specialistka za pomoč z umetnostjo (smer gibalno plesna terapija); logoterapevtka in plesno-gibalna psihoterapevtka (R-ZPGPS/EAMDT).


VAŠA INVESTICIJA IN DRUGE INFORMACIJE

Investicija 341,60 €  vključuje:

    • udeležbo na seminarju Logoterapija in telo,
    • učna in delovna gradiva,
    • potrdilo o udeležbi na seminarju Logoterapija in telo.

V programu lahko sodeluje največ 20 udeležencev.

Rok za prijavo: 27. 10. 2024.

Informacije in prijava: martin.lisec@stopinje.si; 040 731 115.

Share This Story, Choose Your Platform!